Salı , Aralık 11 2018
Son Dakika

ÇEVREMİZDEKİ SESLER

Her Sesin Bir Kaynağı Vardır:
Çevremizdeki kedi, köpek, zil, saat vb. varlıklar ses çıkarır. Ses çıkaran varlıklara ses kaynağı adı verilir. Her sesin bir kaynağı vardır.

Ses Her Yönde Yayılır:
Sesin yayılmasını, suyun içine atılan bir taşın oluşturduğu dalgalara benzetebiliriz. Dalgalar ses kaynağından uzaklaştıkça sesi duymakta güçlük çekeriz. Ses kaynağına yaklaştıkça sesi daha güçlü ve net duyarız.

Sesin Geldiği Yönü Tahmin Edelim:
İki kulağımız olduğu için kulaklarımıza gelen seslerin şiddetlerini karşılaştırabiliriz. Böylece sesin geldiği yeri tahmin edebiliriz.
Şayet duyduğumuz ses, her iki kulağımıza da aynı uzaklıktan geliyorsa sesin hangi yönden geldiğini bulmakta zorlanırız.

Doğal ve Yapay Ses Kaynakları:

Ses çıkaran her cisim bir ses kaynağıdır. Su sesi, dalga sesi, kedi miyavlaması, gök gürültüsü sesi gibi sesler ya canlılar tarafından oluşturulmuştur ya da doğada bulunan seslerdir. Bu ses kaynaklarına doğal ses kaynağı denir.

Saz sesi, araba sesi, zil sesi, televizyon sesi gibi bazı sesler de insan yapımı alet ve makineler tarafından üretilir. Bu tür ses kaynaklarına yapay ses kaynağı denir.
Örneğin kuş sesi doğalken, davul sesi yapay ses kaynağıdır.

SESİN İŞİTMEDEKİ ROLÜ
Çevremizdeki nesneler ve olaylar hakkında bilgi edinirken en önemli ikinci organımız kulaklarımızdır. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle iletişim kurmak için seslerden yararlanırız.

Ses Şiddeti:
Seslerin duyulabilmesini sağlayan özellik, sesin şiddetidir. Bir sivrisinekten araba motoruna kadar her şey, ses çıkarabilir. Ancak oluşan seslerin şiddetleri farklıdır.
Bir ses, ancak belirli bir şiddetteyse işitilebilir. Ses şiddeti, sesi duyabilmemizi sağlayan özelliktir.

Ses Şiddeti-Uzaklık İlişkisi:
Ses şiddeti, ses kaynağına olan uzaklıkla doğrudan ilgilidir.
Uzaktaki bir jetin sesi bizi pek de rahatsız etmez. Ancak aynı jet bize yaklaştıkça sesin şiddeti arttığı için rahatsız oluruz.

Ses Kirliliği ve İşitme Kaybı:
Seslerin şiddeti farklıdır. İstenmeyen ve işitildiğinde kişide rahatsızlığa neden olan her ses gürültüdür. Çok yüksek sesle müzik dinlemek, uzun süreli gürültülü ortamlarda bulunmak duyma yeteneğimizi olumsuz yönde etkiler. Gürültünün zararları; dikkat dağılır. İş verimi düşer. İnsanlar çabuk yorulur. Sinir sistemi bozulur. Yüksek sesle konuşma alışkanlığı oluşur. Baş ağrısı ve baş dönmesi olur. İşitme kaybı olabilir.
Bu sebeple şiddetli seslerin bulunduğu ortamlarda sürekli çalışan insanlar kulak tıkacı denen bir alet kullanırlar.
Sesin şiddetini yükseltmek için megafon kullanılır.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort-