Çarşamba , Kasım 14 2018
Son Dakika

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY’IN ŞEKİL VE BÜYÜKLÜKLERİ

Dünya, Güneş ve Ay’ın şekilleri hakkında eski çağlardan bu yana çeşitli fikirler öne sürülmüştür. Hatta günümüzden binlerce yıl önce insanlar Dünya’mızın düz, Güneş ve Ay’ın yuvarlak bir tepsi gibi olduğunu düşünmüşlerdir.

Uzaydan çekilen fotoğraflar göstermiştir ki Dünya, Güneş ve Ay küreye benzer bir şekle sahiptir.

Dünya, Güneş ve Ay’ın Büyüklükleri:Güneş, Dünya ve Ay’ın büyüklüklerinin sıralaması aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu       güneşin yapısı ile ilgili görsel sonucu     güneşin yapısı ile ilgili görsel sonucu

Dünya, Ay’a göre daha büyüktür. Dünya’nın çapı Ay’ın çapının yaklaşık 4 katıdır.

Güneş de Dünya’dan büyüktür. Güneş’in çapı Dünya’nın çapının yaklaşık 109 katıdır.

Buna göre içlerinden en büyüğü Güneş, en küçüğü Ay’dır. Dünya ise büyüklük açısından Ay’la Güneş’in arasındadır.

Sıralamada Güneş, Ay’dan büyük olmasına rağmen Dünya’dan baktığımızda Güneş ve Ay aynı büyüklükteymiş gibi görünür. Bunun nedeni Güneş’in Dünya’mıza Ay’dan daha uzak olmasıdır.

Güneş, Dünya’ya çok uzaktır. Bu nedenle gerçek büyüklüğünden çok daha küçük görünür.

Güneş, Dünya’dan yaklaşık olarak 150 milyon km uzaklıktadır. Ay ise Dünya’dan 384 000 km uzaklıktadır.

İlgili resim                                                        dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

DÜNYA’NIN HAREKETLERİ

Dünya’nın kendi ekseni etrafında ve güneş ekseni etrafında olmak üzere iki türlü hareketi vardır.

1. Dünya’nın Kendi ekseni etrafındaki hareketi:
Dünya’nın Kendi ekseni etrafındaki hareketi sonucu gece ve gündüz meydana gelir. Dünya bu hareketini 24 saatte tamamlar. Dolayısıyla 1 gün 24 saattir ve bu süre yıl içinde hiç değişmez.dünyanın hareketleri ve sonuçları slayt ile ilgili görsel sonucu

Dünya’mız kendi etrafında batıdan doğuya doğru döner. Bu yüzden Güneş doğudan doğup batıdan batar gibi görünür. Aslında hareket eden Güneş değil, Dünya’dır.

Dünya’nın Güneş’e bakan yüzü aydınlık olduğu için gündüzü yaşarken, güneş ışığı almayan yüzü karanlık olduğundan gece yaşanır.

Gece ve gündüz süreleri yıl boyunca değişir. Gündüzler yaz mevsiminde 12 saatten daha uzun, kış mevsiminde ise daha kısadır.

2. Dünya’nın Güneş Etrafındaki Hareketi:
Dünya’mız bir yandan kendi etrafında dönerken bir yandan da Güneş’in etrafında dolanır. Bu dönüşünü bir yılda tamamlar ve mevsimler meydana gelir.

Dünya’nın Güneş etrafında dolanırken yaptığı hareket, kendi etrafındaki hareketi gibi dairesel harekettir. Ancak Güneş’in etrafında dolanırken izlediği yol tam daire şeklinde olmayıp aşağıdaki şekildeki gibidir.dünyanın hareketleri ve sonuçları slayt ile ilgili görsel sonucu

Dünya’nın Güneş etrafındaki bir tam dolanımı 1 yıl kabul edilir. Bu hareket tamamlandığında Dünya kendi etrafında 365 defa döner. Bu nedenle bir yılda 365 gün yaşanır.

AY’IN HAREKETLERİ

dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

Bir gök cismi olan Ay’ın üç türlü hareketi vardır. Bu hareketleri ve sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Ay kendi etrafında döner. Bu dönüşünün sonucunda Ay’ın üzerinde de gece ve gündüz oluşur.

2. Ay, Dünya’nın etrafında döner. Dünya etrafındaki dönüşünü yaklaşık 29 günde tamamlar. Dünya üzerinden Ay’a baktığımızda Ay’ın daima aynı yüzünü görürüz. Bunun nedeni Ay’ın kendi etrafındaki dönüşü ile Dünya etrafındaki dönüşünü aynı sürede tamamlamasıdır.

3. Ay, Dünya etrafında döndüğü için Dünya ile birlikte Güneş’in etrafında da döner.

Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşü sırasında Ay, Dünya ile Güneş arasında kalırsa güneş tutulması meydana gelir.

Ay’ın Dünya üzerine gölgesinin düştüğü yerlerde Güneş görülemez, buralarda güneş tutulması meydana gelmiş olur. Dünya, Ay ile Güneş arasında kalırsa Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer, Ay görülemez. Bu durumda ay tutulmasıoluşur.                                                                                                                                                                                                dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

İlgili resimAy’ın hareketlerini özetlersek;
1. Kendi etrafındaki hareketi
2. Dünya etrafındaki hareketi
3. Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketidir.

AY’IN EVRELERİ                                                                                                                                                                          dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

Ay, Güneş’ten gelen ışığı yansıtır. Ay’ı gözlediğimizde farklı gecelerde farklı şekillerde olduğunu görürüz. Ay’ın bu farklı görünümlerine Ay’ın evreleri denir.

Ay’ın evrelerinin meydana gelmesinin nedeni Ay’ın Dünya etrafında dönmesidir. Ay’ın evreleri belli bir sıraya göre oluşur. Şimdi bu sıraları inceleyelim:

1. Yeni Ay : Ay; Dünya ile Güneş arasındadır. Ay’ın karanlık yüzü Dünya’ya dönüktür. Dünya üzerinde gece yaşanan yüzünde Ay görülmez.

2. İlk Dördün : Ay, Dünya etrafında yeni ay evresinden sonra çeyrek tur attığında yarım daire şeklinde görüldüğü evresidir.

3. Dolunay : Ay’ın aydınlık yüzünün tamamının Dünya üzerinden görüldüğü evresidir.

4. Son Dördün : Ay Dünya etrafındaki hareketini 3/4’ünü tamamladığında tekrar yarım daire şeklinde görüldüğü evresidir.

Ay’ın evreleri aşağıda gösterilmiştir.

dünya güneş ve ay'ın şekil ve büyüklükleri ile ilgili görsel sonucu

Check Also

Güneş, Dünya ve Ay

Güneş sadece güneş sistemimizin merkezinde yer almaz, hayatımızın da merkezini oluşturur. Dev bir enerji santrali ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort-