Çarşamba , Aralık 12 2018
Son Dakika
Ana Sayfa / Genel / ELEKTROSTATİK

ELEKTROSTATİK

DURGUN ELEKTRİK

Yünlü kumaşa sürttüğümüzde;küçük kağıt parçacıklarını ,saman çöplerini çekebilen cisimlere DURGUN ELEKTRİKLENMİŞ cisim,bunlar üzerindeki elektiriğe de DURGUN ELEKTRİK denir.

Bir cisim üzerinde bulunan elektrik yüklerinin akıp gitmemesi, durgun halde kalması anlamına gelir. Durgun elektriğin diğer adı elektrostatiktir. Örneğin, plastik tarağın kağıt parçalarını çekmesinin nedeni tarak üzerinde bulunan durgun elektriktir. Plastik eşyaların kuru bezle silindikten sonra tozları çekmesinin nedeni, sürtünme ile plastik yüzeylerde oluşan elektrostatik kuvvettir.

  • Maddenin en küçük yapı taşı olan atom; pozitif(+) yüklü Proton(p), yüksüz(0) Nötrondan(n) oluşan bir çekirdek ve bu çekirdeğin etrafıda belirli bir yörüngede dolanan negatif(-) yüklü elektrondan(e) oluşmaktadır.
  • Protonun kütlesi elektronun kütlesinden 1890 kat büyük olmasına rağmen protonun sahip olduğu pozitif yükmiktarı, elektronun sahip olduğu negatif yük miktarına eşittir.
  • Pozitif yük sayısı nagatif yük sayısına eşit olan cisimlere nötr (yüksüz) cisim denir.
  • Cisimler elektron kaybederek artı yüklü, elektron kazanarak eksi yüklü hale gelirler. Cisimlerin elektrik yükü ile yüklenmesi elektronların geçişi ile olur. Atomlar arasında proton geçişi olmaz.
  • Nötr cisimler birbirlerine elektriksel kuvvet uygulamazlar ancak kütlelerinden dolayı birbirlerine kütle çekim (Gravitasyonel) kuvveti uygularlar.
  • DURGUN ELEKTRİKLENME ÇEŞİTLERİ:
      Cisimler ; Sürtünme, Dokunma, Etki ile olmak üzere üç şekilde elektriklenir.

Check Also

Cinsel üreme Üreme, sizinle özdeş yeni canlının doğduğu ve türlerin sürekliliğini sağlayan süreçler dizisidir. Hayatın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort-